Vybavení veterinární kliniky, ordinace a pohotovosti Praha 9

Veterinární klinika, ordinace a pohotovost Praha 9 Horní Počernice je nové, moderně vybavené pracoviště. Klinika disponuje prostornou ordinací, samostatnou rentgenologickou a sonografickou vyšetřovnou, kompletně vybaveným chirurgickým sálem.
Máme rozsáhlé technické vybavení: rentgen, ultrazvuk, CT, inhalační anestézie, monitory životních funkcí, operační mikroskop…
Rentgenové (RTG) vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Klasickým RTG vyšetřením se zobrazují požadované oblasti, bez předchozí přípravy pacienta. Na výsledném snímku jsou zobrazeny černobíle. Tato metoda se používá v mnoha lékařských oborech, asto v ortopedii , chirurgii a interních oborech. Například při úrazech, bolestech břicha nebo při běžném snímkování plic. Vyšetření s kontrastem slouží ke zviditelnění struktur, které by se na klasickém snímku nezobrazily. Používá se pro ozřejmění průběhu dutých orgánů (jícen, žaludek, střevo).

K RTG vyšetření používáme výkonný skiagafický přístroj Toschiba, vyvolávací automat zajištující standardní kvalitu snímků, rtg stůl s mobilní clonou a plovoucí deskou.
Skiaskopický přístroj s C-ramenem a 19cm zesilovačem Exposkop 8000. K vyhodnocování RTG snímků slouží negatoskop L-120.

Ultrazvuk má velmi široké široké využití, zejména v interních oborech a gynekologii. Nejčastěji se provádí tyto formy ultrazvuku: 
1. Ultrazvuk břicha – Je to relativně rychlé a přínosné vyšetření, které dobře zobrazí strukturu jater, žlučník a žlučové cesty, ledviny, močový měchýř, gynekologické struktury a  prostatu.
2. Ultrazvuk srdce = ECHO – Toto vyšetření ukáže velikost a funkci srdce. Umí zjistit, kolik krve srdce pumpuje a jak fungují srdeční chlopně. Pro zhodnocení stavu srdečních funkcí je ECHO nezastupitelné.
3. diagnostika gravidity – u feny a kočky umožňuje ultrazvukové vyšetření stanovit graviditu už 25. den od krytí. Dají se zjišťovat rozměry a počet plodů, taky jejich srdeční akce.

Vyšetření probíhají na universálním usg přístroji Voluson 530D. Přístroj disponuje barevným dopplerovským zobrazením a lineární, konvexní a transrektální vyšetřovací sondou.

Endoskop je optický přístroj pro zobrazování vnitřních dutin Provádíme endoskopická vyšetření rigidními i flexibilními endoskopy:
  • flexibilní i rigidní bronchoskopie nám umožňuje vyšetření horních dýchacích cest, případně odstranění vdechnutého cizího tělesa, odběr bioptátů.
  • gastroskopické vyšetření k diagnostickým i chirurgickým zákrokům v jícnu, žaludku,
    i k odstraňování spolknutých cizích těles a odběry bioptátů.
  • colonoskopické vyšetření tlustého střeva
  • cystoskopii - vyšetření močového měchýře větších fen
Elektrický skalpel - Chiratom 400 se používá při operacích k řezu tkání nebo ke stavění krvácení drobných cév.

 

Chirurgická odsávačka – používá se k odsávání výpotků z tělních dutin hlavně při chirurgických výkonech.
Infusní pumpy slouží k přesnému dávkování infuzních roztoků nebo jiných léčiv aplikovaných do žíly.
Přístroj k inhalační anestezii s řízeným dýcháním Anestar N. Narkotizační přístroje kontrolují frekvenci a objem vydechovaného vzduchu a procento kyslíku ve vdechovaném vzduchu. V případě nutnosti zajišťují umělou plicní ventilaci. Monitor životních funkcí  monitoruje mimo jiné srdeční a dechovou aktivitu Bezpečná inhalační anestezie, zajistí spolu s monitorováním pacienta při operaci vysokou bezpečnost narkózy i u starých a nemocných pacientů.
Generátor kyslíku Mediline dodává vzduch s vyšší koncentrací kyslíku, než je koncentrace v ovzduší. Je mimořádně důležitý pro pacienty s akutním srdečním selháním a pacienty s dechovými obtížemi (pneumothorax, astma..)
Woodpecker UDS-L je určen k odstraňování zubního kamene a ošetření kořenového kanálku.
Mikroskop Karl Zeis je přístroj sloužící k pozorování objektů příliš malých, aby byly viditelné pouhým okem. Slouží k vyšetřování krevních nátěrů, močového sedimentu, k cytologickému vyšetření.  Mikroskop je nenahraditelný zejména v dermatologii – vyšetření kožních seškrabů na přítomnost parazitů, trichoskopie (vyšetření chlupů), vyšetření kožních otisků na přítomnost dermatofytových plísní, kvasinek a baktérií.
Otoskop - Pomocí otoskopu je lékař schopen podrobně vyšetřit zevní zvukovod a bubínek.

Přímý oftalmoskop - ruční přenosné zařízení se zabudovaným osvětlením umožňující  očnímu lékaři jednoduché vyšetření sítnice.  Obraz sítnice je sledován jedním okem přímo z krátké vzdálenosti a je zvětšen úměrně optické mohutnosti oka.
Glukometr slouží k okamžitému měření hladiny glukózy v krvi. Důležitý je zejména pro diabetiky a pacienty s insulinomem.
Horkovzdušný sterilizátor BMT Stericell slouží k sterilizaci nástrojů na chirurgické výkony.
Ultrazvuková čistička Olympus slouží k dokonalému mechanickému čištění používaných nástrojů.
Inkubátor - slouží k umístění menších pacientů po operacích do temperovaného a monitorovaného prostředí s možností vytvoření kyslíkového stanu. Probouzení po operacích je pak bezpečnější a výrazně komfortnější.
Oční chirurgický mikroskop - umožňuje provádět mikrochirurgické zákroky nejen na očích.
Skiaskop, rtg zařízení s funkcí přímé digitalizace a bezprostředním zobrazením vyšetřovaného pacieta i v pohybu na monitoru zařízení. Výstup je digitální nebo termoprinterem.
Ve spolupráci s veterinární klinikou v Brandýse nad Labem www.vetpark.cz zajištujeme
jako jediní v Praze a okolí vyšetření na vlastním CT přístroji.

CT dokáže, na rozdíl od RTG, pacienta zobrazit v příčných řezech – výrazně lépe se tedy v CT obraze (ve srovnání s RTG) lékaři orientují a veškeré patologie jsou zřetelnější a snadněji odlišitelné. CT umí dělat i 3D snímky (spojením řezů v počítači). CT vyšetření je indikováno jako doplňující vyšetření, které by mělo pomoci při nejasném nálezu na ultrazvukovém vyšetření nebo klasickém RTG snímku.

V akutních (neodkladných) indikacích používáme CT především pro zobrazování hlavy – mozku při cévních mozkových příhodách a úrazech hlavy, neboť velmi dobře zobrazí nitrolební krvácení. Spolehlivě zobrazí i úrazové změny orgánů hrudníku, břicha, pánve i zlomeniny kostí. 

CT angiografie (vyšetření cév pomocí CT) se používá především pro zobrazení velkých tepen a také pro zobrazení mozkových tepen, je metodou volby při diagnostice portosystémových shuntů. Může zcela nahradit klasické angiografické vyšetření.

CT zařízení máme jako první v Praze a Středočeském kraji a máme s ním jako jediní již osm let zkušeností. Vyšetřili jsme již přes dva tisíce pacientů!

Více fotografií naleznete zde

 Klinika Horní Počernice    |    Mobil: +420 773 588 031    |    E-mail: hornipocernice@vetpark.cz
tvorba www: KRAFT Servis